פנג שואי

אגירת חפציםאגירת חפצים לא שימושיים (Clutter)

אגירת חפצים יוצרת יתר קרקוע, חוסר קלילות וחוסר חופש. חפצים צוברים אנרגיה ויוצרים מצב של צ'י תקוע. הצ'י צריך מרחב!

כשאדם מתלונן על בעיות של תלות (בבעל, בילדים, בהורים או בעבודה), מדבר על פחדים או חרדות מפני העתיד, מתלונן על חוסר ביטחון קיומי או על פחד מחוסר כלכלי בעתיד – יש לבדוק את מצב אגירת החפצים.

התופעה הזו חוזרת בהרבה בתים: מאוסף פסלוני פילים מאפריקה ועד "אוסף" בגדי מעצבים שקנינו במיטב כספנו לפני שנים (ושהיום אינם מתאימים למידותינו).

במהלך ייעוץ פנג שואי אנו שומעים שוב ושוב את אותו המשפט: "חבל לזרוק משהו שהשקענו בו". אנו לא רוצים לזרוק סתם כך חפצים שהם עדיין טובים. "אולי נזדקק להם בעתיד".


אנו חיים בעבר ובעתיד

מה אנו שומעים באמירות אלו?
מצד אחד, פעם השקענו כסף רב על חפצים יפים. פעם החפצים שימשו אותנו. פעם היה לנו טעם. פעם היינו רזים ויפים. מצד שני אנו שומעים - אולי בעתיד נצטרך את זה... אולי אפשר יהיה למכור את זה. אולי פעם זה יתאים לנו.

באמירות אלו אנו רואים שישנה התייחסות לעבר: פעם היה לנו טעם טוב. פעם יכולנו להרשות לעצמנו וכו'. כמו כן ישנה התייחסות לעתיד: אם נזרוק – לא יהיה לנו. כלומר ישנה היאחזות בדברים שאינם משמשים אותנו יותר, שמא בעתיד נזדקק להם.

נכון שעלינו לכלכל את מעשינו ולדאוג לעתידנו, אלא שכשאנו חיים בתוך האוספים (לכל אחד יש ארון בגדים עמוס בפריטים שלא לבשנו משך שנה ויותר) אנו משדרים לעצמנו השקם והערב: "פעם היה לנו. בעתיד לא יהיה לנו". ההווה לא נוכח אצלנו כמעט.


אגירת חפצים תוקעת את הצ'י שלנו

אגירת חפצים תוקעת את הצ'י. בכל פעם שאנו פותחים את הארון, מציפות אותנו המחשבות: "אך! אילו בדים יפים קניתי פעם...". או שאנו מתאכזבים מכך שכבר לא נשמתש בחפצים שונים שקנינו בעבר.

מחשבות אלו הן אנרגיה - אנרגיה של צער, החמצה, חוסר סיפוק. מחשבות אלו עוברות בראשנו כמה וכמה פעמים ביום, ולא רק כשפותחים את הארון. זה קורה גם כשרק עוברים לידו.

אנרגיה זו שואבת מאיתנו צ'י, והיא מונעת מאיתנו להיות כאן ועכשיו. כאן ועכשיו אנו אנשים בריאים יפים ויכולים. אנו לא עניים, אנו לא חולים. אבל המחשבות שלנו לא מאפשרות לנו להיות בקשר רצוף ויעיל עם היכולות שלנו.

היינו יכולים ליצור יותר ולהתפתח אם לא היינו מלאים רגשות אשם. היינו יכולים לעבוד אם לא היינו מלאים בפחדים. היה לנו זמן אם לא היינו עסוקים במה שאנחנו לא.

קראו עוד על משמעות אגירת חפצים בכיוונים שונים של הבית.