פנג שואי

לימודי פנג שואיפנג שואי הינה שיטה סינית עתיקה העוסקת באנרגיות (בצ'י) של האדם ובסביבת מגוריו. הפנג שואי מתבסס על גוף ידע עתיק הפועל בטכניקות רבות וכולל אסכולות שונות. תורת הפנג שואי נפוצה בעולם עם עליית ההתעניינות בפרקטיקות מזרחיות שונות, ובראשן הרפואה הסינית.
הידע הזמין בתחום רב ומעניין. האינטרנט משופע באתרי פנג שואי, ישנם ספרים רבים בנושא, קורסים מקוונים וקורסים מעמיקים בבתי ספר לפנג שואי.לימודי פנג שואי


השיטה המסורתית ללימודים


אפשר ללמוד על פנג שואי בהרבה דרכים אולם העיסוק בפנג שואי מסורתי, הוא עניין אחר.
אין אפשרות להעביר ידע על אנרגיות דרך כתיבה או לימוד תאורטי בלבד.
לימודי פנג שואי קלאסיים מועברים לתלמיד מהמאסטר בדרך בלתי אמצעית. המאסטר עצמו הנו תלמיד של מאסטר אחר וזו הדרך בה נשמרו והועברו הסודות של המקצוע העתיק.


מקור הידע העתיק

הקלסיקה של הפנג שואי מבוססת על פענוח ולימוד של כתבים עתיקים שנשמרו לאורך ההיסטוריה על ידי יועצי פנג שואי. במשך מאות רבות של שנים, עברה סין טראומות וטלטלות לרוב ובמסגרתן בוצעה שריפת כתבים של מלומדים ע"י קיסרים על מנת למנוע מיריבים להצליח ולנצח בעזרתם וכן רדיפת יועצי פנג שואי על ידי המשטר המהפכני במאה העשרים.

בשל כך, הגיעו יועצי פנג שואי להונג קונג, טאי וואן, וסינגפור. מקומות אלו ואחרים נחשבו למקומות עזובים והיו נטולי משאבי טבע. והם קמו ונבנו מחדש בעזרת יועצי פנג שואי ובזכותם הפכו לביצי הזהב של המזרח הרחוק.


זרמים שונים ופרשנויות שונות

פענוח כתבי הפנג שואי העתיקים כולל פרשנויות, אשר מהן צמחו זרמים שונים והתמחו מאסטרים שונים. בעת העתיקה, היה על התלמיד ללוות את המאסטר במשך 30 שנה עד שהתאפשר לו ליישם את הטכניקה באופן עצמאי.

כיום, מובן שמצב העניינים שונה, שיטות הלימוד השתנו ואנו נשענים על תיאוריות ועל טכניקות ופחות על החושים המחוברים לטבע. את מודל ארבעת החיות או את הבגואה או את שיטת ה"הכוכבים המעופפים" ומודלים נוספים ניתן ללמוד בזמן קצר אולם דרושה פרקטיקה רבה בליווי ידע בלתי אמצעי המועבר ממורה, כדי להבין כיצד עובדים עם הסתירות הפנימיות המתגלות בין הטכניקות השונות. רבים מהחומרים המתפרסמים אינם מובנים או מדוייקים ולכן אין זה מומלץ לקבל ייעוץ או לייעץ רק באמצעות חומרים שמתפרסמים הן באינטרנט והן בספרים.


סודות הפנג שואי

עד היום, ישנם חומרים שהסינים אינם מגלים והידע זולג למערב לאט לאט. לפיכך, המקור האמין ביותר ללימוד פנג שואי הוא מורה שהיה תלמיד של מאסטר סיני מוכר (דוגמאות למאסטרים בעלי שם עולמי: ג'וזף יו, ריימונד לו, יאפ שנהי - פנג שואי מסורתי, ליליאן טו- אסכולת המגבעת השחורה ואחרים).


לימודי פנג שואי בישראל

בישראל ישנם גם מורים ייחודיים שהם תלמידים ישירים של מאסטרים סינים ידועים. כמו כן, ישנם מאסטרים המגיעים למערב ומעבירים קורסים מתומצתים של מספר ימים. הייחוד של קורסים היא דרך הלימוד הבלתי אמצעית. גם מאסטרים שפרסמו ספרים, מלמדים בקורסים חומרים שאינם מוכנים להעלות על הכתב. הם מוכנים ללמד ולהתמודד עם החומרים שלהם רק כשזה לא מוצא מן ההקשר.

הקורסים המתומצתים הללו נחשבים יקרים מפז מבחינת החומר הנלמד והן בעלותם. בכדי להיות מסוגל להפנים ידע זה ולהשתמש בו באחריות, יש ללמוד את התחום לאורך זמן, בליווי מורים וותיקים כולל סטאג'. אין כל אפשרות להבין ולהפנים ידע מורכב זה במספר ימים, כפי שהמאסטרים הסינים מגישים אותו.


לסיכום

ישנם בתי ספר טובים מאוד בארץ, אשר מספקים לימודי פנג שואי קלאסי מסורתי עם ערך מוסף. כלומר מרחיבים את הלימוד לתחומים אזוטריים שונים כגון טכניקות עתיקות שונות של חיבור אל הטבע, התנסות על חושית לטובת לימוד האנרגיות בטבע ורכישת היכולת לאבחן אותן ולעבוד איתן.