פנג שואי

מודל ארבע החיותמודל ארבעת החיות המיתולוגיות הינו אחד המודלים הבסיסיים בפנג שואי המסורתי. בפנג שואי מסורתי אנו משתמשים במודל זה כדי להתבונן בטבע, בסביבה שלנו, בבית וכן בעיצוב פנים הבית.
המודל מתייחס ליכולות ההישרדות של האדם ומכאן על הכלים שהאדם יכול להעזר בהם. הסינים ידעו לזהות את המרכיבים של נפש האדם. הם התבוננו בטבע באופן מדעי וזיהו את המאפיינים של האנרגיות האנושיות בעולם החי הצומח והדומם.מודל ארבע החיות


החיות מסמלות כוחות נפשיים

המאסטרים של פנג שואי בחרו חיות שמבחינה אנרגטית נותנות מענה לפחדים ההישרדותיים העתיקים הקיימים במוח האדם. כלומר חיות אלו היוו סמלים בהם המוח האנושי יכול היה להיעזר ולהיות מושפע מהם. הסמלים איפשרו ליצור עולם אנרגטי מוגן.


מאפיינים לכל חיה

כל חיה מאופיינת מבחינה אנרגטית: יש לה צבע, יש לה צורה והיא בעלת איכות מוגדרת של יין או יאנג. כמו כן החיות משתייכות למחזורי החיים: הכיוונים, מהלך היום, העונות וכו'.


לפני שמתחילים – מהי חזית הבית?

כדי להתייחס למודל ארבעת החיות, יועצי פנג שואי צריכים לזהות את חזית הבית ואת העורף שלו. חזית הבית הינה בד"כ הכניסה. זהו הצד שהארכיטקט התכוון שיהיה החזית. זהו הצד היאנגי של הבית. הפעיל. המקומות ה"ציבוריים" של הבית.
עורף הבית היא הצד האחורי, בד"כ חלונות השירותים או חלונות חדרי השינה. זהו הצד הייני של הבית. הסביל, השקט הפנימי.


ארבע החיות הן:

הצב השחור בצפון - הצב הינה החיה הראשונה, המשמעותית ביותר. מיקומה הוא מאחור. היא מייצגת את הביטחון שיש לנו, הגב והתמיכה. בדומה לקיר הפנימי של המערה, המהווה מקום בטוח ומוגן.

הטיגריס הלבן במערב - החיה השניה הינה הטיגריס או הנמרה הלבנה. הנמרה הלבנה הינה חיה חזקה שיכולה להיות מאוד תוקפנית אם כי שקטה ולא ממהרת לבזבז את תשומת הלב ההישרדותי שלה. לכן באופן התת מודע היא מתקשרת עם הגנה. כמו כן היא ממוקמת מצד ימין – שזהו בד"כ הצד הפיזי החזק והשולט יותר של האדם.

הדרקון הירוק במזרח - החיה השלישית הינה הדרקון. אצל הסינית הדרקון המיתולוגי נתפסת כיצור חיוני וטוב, לא כמו המערבי שדומה יותר למפלצת. יש לו את היכולת לעוף ולהרחיק ראות. והוא מסמל את האינספרציה, ואת החזון שלנו.

הפניקס האדום בדרום - החיה הרביעית הינה הפניקס, היא ממוקמת בחזית, לפני המבנה. הפניקס היא עוף החול – החיה האגדתית השבה וקמה לתחייה. היא מייצגת את ההסתכלות אל העתיד, ובכך מסמלת אתה תקווה ואת ההזדמנויות החדשות.  


מידע נוסף

קראו אודות יישום מודל 4 החיות המסורתי.